Menu

Obniżka ceny leków – rynek wolny od negocjacji o życie

0 Comments


Koszty leczenia są horrendalne. Terapia przeciw rakowi najnowszymi metodami przekracza nawet sto tysięcy dolarów rocznie. Ubezpieczenie nie pokrywa całości leczenia, wobec tego prawie żadnego pacjenta nie stać na leczenie, który to koszt wynosi około dwudziestu pięciu tysięcy dolarów.

Co ciekawe tyle pieniędzy to niekiedy roczny dochód przeciętnie zarabiającego Polaka i dochód z połowy roku przeciętnie zarabiającego Amerykanina. Oznacza to, że praktycznie nikt nie jest w stanie nagle zdobyć taką dawkę pieniędzy. Szczególnie przykre są fakty kiedy leki zostają podwyżkę cenową z 13, 5 dolara do 750 dolarów za pigułkę – taki przypadek to lek Daraprium – dobry na choroby pasożytnicze. Amerykanie więc mieli nie lada wyzwanie przy wyborze prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Przydatne byłoby rozwiązanie w postaci możliwości negocjowania cen z instytucjami farmaceutycznymi. Nie ma co marzyć o ogólnej obniżce cen, bez konieczności ich negocjowania. Najoptymistyczniejszą strategią wydaje się być wprowadzenie listy leków dopuszczanych na rynek – tak aby farmaceuci nie mogli na własną rękę podwyższać cen leku z niskiej na diametralnie wysoką – zabieg konieczności zatwierdzania listy leków przez specjalistów współpracujących z rządem to najlepsze rozwiązanie, które pozwoli uniknąć oszustw farmaceutycznych.

Rynek farmaceutyczny stanie się w końcu wolny od negocjacji o życie i zdrowie społeczeństwa. Rynek ustabilizowany i konkretny jest idealnym rozwiązaniem dla ludzkości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *